Praha nevybírá pokuty

24.5.2008

Pražský deník 23.5.2008 otiskl zajímavý článek o přestupcích zachycených kamerovými systémy v Praze. V článku se dočtete, že denně je zachyceno přes 30000 přestupků. Za měsíc duben 2008 téměř milion. Přitom za období leden až duben bylo uloženo pouze 3638 pokut v celkové výši 15 588 300 korun. Jenže řidičů, kteří jen na zmíněných šestnácti úsecích překročili od ledna do května povolenou rychlost, je mnohem více, 3 673 840. Co z toho vyplývá?

Vezmeme si kalkulačku a budeme počítat:

Z počtu 3 673 840 přestupků jich bylo potrestáno 3 638. To je 0,099 % ze všech zaznamenaných! Pravděpodobnost potrestání se tedy limitně blíží nule. Je to v pořádku? Rozhodně ne. Co by se s tím dalo dělat? Jelikož zachycených přestupků je 1000 x více, znamenalo by to posílení aparátu, který řeší přestupky tisícinásobně. To je ovšem nesmysl. Vzhledem k tomu, že jsou zachycována patrně všechna překročení rychlosti, je stejná pravděpodobnost  potrestání pro piráta, který se řítí prázdným tunelem Mrázovka rychlostí 71 km/h namísto povolených 70 km/h  stejná jako pro piráta, který jede před přechodem u Podolského bazénu rychlostí 69 km/h namísto povolených 50 km/h. Dokud bude trvat tento stav asi nedojde k žádnému zlepšení. Pravděpodobnost předvolání za přestupek je menší, nežli vyhrát první cenu v loterii. Řidiči asi to umí spočítat a proto jezdí tak jak jezdí.

Jaké je tedy řešení?

1. Neustálá přítomnost policejních aut Městské policie na konci měřených úseků a okamžité řešení přestupků. Nepochybně účelem kamerových systémů má být bezpečnost provozu, tedy to aby řidiči ubrali plyn. Jistě to nemá být dodatečná daň za rychlost a příspěvek do městské kasy..

2. Zaměřit se pouze na závažné přestupky. Nastavit toleranci měřicích zařízení tak, aby byly zachyceny opravdu všechny nejzávažnější přestupky překročení rychlosti. Ty potom je Městská policie schopna okamžitě předvolat a v rozumné lhůtě potrestat. Přítomnost na místě dle bodu 1 systém vhodně doplní tak, aby si řidič nikdy nemohl být jist, jestli nebude zastaven na místě i za mírné překročení rychlosti.

Pokud hlavní město Praha na základě uvedených čísel má fakta která má, mělo by si stanovit jasnou prioritu. Buď nechat všechny čekat ve frontě s tím, že se naprostou většinu řidičů nestihne ani obeslat, nebo vybrat ty nejzávažnější a potrestat je ihned. Účinný je totiž pouze trest, který následuje ihned po přestupku.

 

Text článku v Pražském deníku:

http://www.denik.cz/z_domova/pokuty_miliardy20080523.html 

 

Autor: Ondřej Horázný   |   Sekce: Zajímavosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekMapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024